Notebooky pro školáky a studenty

Léto se láme do své druhé poloviny, a tak se nám také blíží začátek nového školního roku a návrat žáků a studentů do školních lavic a přednáškových sálů. Ruku v ruce s tím přichází také pořizování nové školní výbavy, jejíž běžnou součástí je dnes často i notebook.




Nabídka přenosných počítačů je dnes nebývale široká a zorientovat se v ní nemusí být jednoduché. Navíc se velmi rychle mění a individuální požadavky jednotlivých studentů a jejich studijních oborů mohou být odlišné.

Co by tedy měl studentský notebook vlastně nabízet a splňovat? Již jsme řekli, že jde o silně individuální záležitost, ale alespoň nějaké výchozí parametry bychom měli být schopní dát dohromady. Je jasné, že někdo si vystačí s levnějším notebookem, na kterém bude editovat dokumenty, přečte si novinky ze světa, pustí si edukační video, pobaví se se spolužáky nebo rodinou, prohlédne si fotky a jednou za čas si přehraje fi lm. Takové požadavky dnes splní bez nadsázky každý nový notebook, pokud se však počítá i s častějším přenášením, měli bychom pamatovat také na odolnější provedení a výdrž baterie. A samozřejmě bychom k tomu měli zohlednit také velikost obrazovky – přece jen kompaktní 13" notebook je pro přenášení lepší volbou než rozměrná 17" stanice…

V případě náročnějších zákazníků bychom měli pamatovat i na adekvátní výkon procesoru a grafické karty nebo typ a kapacitu úložiště. Studentům technických oborů se bude určitě hodit i numerická klávesnice pro rychlé zadávání číslic. A pak jsou tu i další speciality, jako dotykové displeje a pera, které se uplatní při práci s grafikou či zapisování poznámek. Přístroje s konvertibilní konstrukcí také mají své kouzlo a praktické využití… A důležitá jistě bude i cena, která by měla, pokud možno, zůstat při zemi a nešplhat se do astronomických výšin.

Acer

U Aceru lze začít všestrannými přístroji ze sérií Aspire a Swift, jejichž ceny začínají relativně nízko, na druhou stranu ale zahrnují i zajímavě vybavené modely, které bez problémů splní i každodenní požadavky náročnějších uživatelů. Za pozornost určitě stojí také konvertibilní série Spin, kterou v kombinaci s dotykovým displejem a perem ocení i uživatelé talentovaní pro práci s grafikou. A pokud by snad měl nový majitel i herní ambice, bez problémů je naplní např. s notebooky rodiny Nitro 5.

Asus

U Asusu můžeme začít např. řadou Vivobook, která čítá nejen levné modely vhodné pro nenáročné, ale postupně se může vyšplhat až na hranici 30 tisíc korun, za které lze pořídit i podstatně lépe vybavené notebooky s všestrannou výbavou. Zajímavé konfigurace lze najít také u modelů Asus X409 a X509 a pozornosti by neměly uniknout ani populární ZenBooky a jejich „přetáčecí“ varianty Flip. Pokud by mezi požadavky patřila i možnost si zahrát, jsou tu rodiny ROG Strix a TUF Gaming, které cílí na hráče počítačových her, ale zároveň jsou díky své výbavě vhodné i pro další běžnou činnost. Náročné uživatele by mohla zaujmout i novinka s označením Zephyrus G14, pravda, již trochu dražší, ale zato s nadstandardní výbavou v kompaktním 14" provedení.

Dell

I Dell má ve svém portfoliu několik produktových řad vhodných pro žáky a studenty. Začít můžeme notebooky ze sérií G3, G5 a G7, která zahrnuje modely s úhlopříčkami 15,6" a 17,3" a přináší vyvážený mix výkonu a výbavy. Pojetím a designem jde přitom o všestranné univerzální počítače, které se mladým budou líbit. Dále by u Dellu naší pozornosti neměla uniknout řada Inspiron. Ta je skutečně široká a čítá menší 13" a 14", standardní 15,6" i větší 17" notebooky. Ve všech případech lze vybírat z klasického provedení i provedení 2 v 1, které by jistě řada studentů rovněž ocenila. Díky celé řadě dostupných konfigurací lze opět vybírat jak mezi levnějšími přístroji určenými spíše pro nenáročné využití či jako další doplňkové PC do domácnosti či na studia, tak i mezi dobře vybavenými zařízeními, která se neztratí ani při výpočetně náročnějších činnostech nebo při hraní her.

HP Inc.

I HP má v nabídce hned několik vhodných kandidátů. Cenově dostupná řada Stream je kvůli nasazení systému Windows 10 S vhodná spíše pro nejmladší nebo méně náročné uživatele, ale jen o něco dražší řady s jednoduchým označením HP 15 a HP 17 (čísla označují úhlopříčku) jsou dostupné také v konfi guracích, které nepropadnou ani při jakýchkoli běžných činnostech nebo při práci s multimédii. Všestranná je také nabídka řady Pavilion, která (zejména v případě edice „Gaming“) obstojí také při hraní her. Vybírat lze i z herní série Omen, jejíž design a výbava je poplatná stylu poptávanému právě hráči a mladými uživateli obecně. I mezi studenty by se mohla uplatnit také řada ProBook, obecně cílená do sféry byznysu. Ani v případě HP Inc. v nabídce nechybí hned několik konvertibilních notebooků, jejichž praktické vlastnosti ocení nejeden student – v takovém případě se může poohlédnout např. po zařízeních Pavilion x360 nebo Envy x360.

Lenovo

V případě nabídky společnosti Lenovo můžeme své pátrání zahájit u řady IdeaPad, která svými cenami začíná hluboko pod deseti tisíci, ale v případě nejvyšších modelů atakuje úroveň 30 tisíc korun. Vybírat lze opět z široké nabídky modelů, které svými vlastnostmi pokryjí jak požadavky dětí a nenáročných uživatelů, tak i potřeby zákazníků, kteří dokážou využít i lepší výkon nejen pro práci či studium, ale třeba také pro zábavu. Řada IdeaPad je dostupná v různých úhlopříčkách a třeba také ve variantách s dotykovými obrazovkami a konvertibilním provedením. Studenty by dále mohla zaujmout také univerzální série ThinkBook, nebo spíše herně orientovaná série L340. Řadu zajímavých možností skýtá také herní série Legion, která opět najde využití nejen při hraní her, ale i u dalších činností, kde se může hodit větší výkon procesoru nebo grafické karty. Studentům má co nabídnout i populární řada Yoga, která se v řadě případů dodává s dotykovým perem vhodným pro kreslení a práci s grafi kou. Líbit by se mohly také novinky Duet 3i a Duet 7i.

Závěrem

Nabídka notebooků vhodných pro žáky a studenty je dnes skutečně široká, a věřím, že výčet výše vám alespoň trochu pomůže se v ní zorientovat. Rozhodně jej však nelze brát za finální a konečný, na trhu jsou i další výrobci, kteří mají v nabídce zajímavé modely, ať již hovoříme o Applu, Microsoftu nebo třeba Honoru.

Autor: František Doupal, zdroj: www.rmol.cz